Univerzální informátor. Kauzy z Brna detektivové rozjeli díky několikrát obviněnému podnikateli, kterého „přitlačili ke zdi“

Brněnské případy znovu obnažují už několik let přetrvávající problém české policie a státního zastupitelství. Ve chvíli, kdy se nedaří vyšetřovatelům zajistit jasné důkazy k jejich konstrukci případu, objevuje se ve hře svědek, jemuž hrozí vysoký trest za mřížemi.

Klíčovou postavou několika brněnských afér poslední doby, ve kterých vyšetřují detektivové mimo jiné údajnou politickou korupci a úniky informací z policie, je podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani. Člověk, který byl několikrát obviněn v tamních případech, byl v minulosti v úzkém kontaktu s tehdejším šéfem brněnského ÚOOZ Richardem Ohnoutkou. Oba muži se dobře znali a často spolu komunikovali. Vztahy ale po čase metamorfovaly a Talabani byl odsouzen za výhrůžky Ohnoutkovi, který v čase povýšil, stal se náměstkem NCOZ. I přes tento poměrně zásadní vztahový problém problém ale detektivové Talabaniho použili jako svědka a „rozmluvili“. Talabani jim posloužil k tomu, aby získali povolení na sledování a odposlechy a rozjeli kauzy, které dodnes paralyzují dění v moravské metropoli.

Policie použila pro nastartování vyšetřování kauz v moravské metropoli, které hýbou nejen bezpečnostními složkami, ale i tamním hnutím ANO 2011, velmi kontroverzní osobu. Podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani je v Brně poměrně známou postavou, pohybující se v takzvané šedé zóně. Vlastnil hned několik firem, včetně bezpečnostní agentury, řada z nich je dnes v likvidaci. Poskytovatel zdrojových informací pro policii Talabani je stíhán hned v několika kauzách. V jedné už byl odsouzen, v další pak je obžalován. Přesto detektivové tuto, důvěrou nepříliš oplývající postavu, využili k sepsání primárních úředních záznamů, které se pak staly podkladem pro rozsáhlé sledování, odposlouchávání a vyšetřování.

Saman El-Talabani prochází hned několika trestními spisy, jež se úzce dotýkají dění v Brně. V roce 2017 byl hned dvakrát ve vazbě. Ta první, na jaře 2017, trvala cca tři měsíce, a souvisela s údajnými úniky informací z policie. Na podzim téhož roku jej soud „znovu ubytoval“. Tentokrát kvůli starému případu z let 2008-2010. Jako důvod vazby byl stanoven jeho možný útěk do Iráku. Z druhé vazby už Talabani vyšel zhruba po měsíci. Na jaře loňského roku pak policie právě díky vydatnému přispění Talabaniho, zatlačeného do kouta pozatýkala politiky kolem brněnského hnutí ANO 2011.

Pivo s šéfdetektivem

Podstatnou součástí k rozklíčování všeho dění v Brně je vazba Samana El-Talabaniho na detektiva Richarda Ohnoutku. Někdejší šéf brněnské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a později náměstek Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) měl s Talabanim začít navázat úzký kontakt při vyšetřování kauzy takzvaného Toflova gangu, v němž mělo jít o vydírání podnikatelů.

Hlavní postavou kauzy byl expolicista Michal Tofl, který byl v roce 2010 zastřelen. A jak se postupem času začalo ukazovat, policie se při vyšetřování jeho vraždy a a návazných trestných činů dopustila řady přešlapů, jako například tento. Podle zdrojů Ekonomického deníku pak Ohnoutka s Talabanim dál udržoval intenzivní styk a informace ze zájmového prostředí, které od podnikatele získával, používal ve své práci.

Jenže po určité době nastal problém. Vztah obou mužů totiž značně zmetamorfoval a vyvrcholil střetem, kdy Talabani posílal Ohnoutkovi výhrůžné esemesky, kvůli čemuž byl Talabani, společně se svým spolupracovníkem Basmanem Jazou, před rokem odsouzen za nebezpečné vyhrožování a křivé obvinění. V esemeskách Ohnoutkovi Talabani přitom zmínil i několikrát jméno někdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Ohnoutka tyto esemesky oznámil svým kolegům a vyšetřování Talabaniho za výhrůžky nakonec dospělo k soudu.

Část z esemesek, které posílal Saman El-Talabani detektivovi Richardu Ohnoutkovi. Ve zprávách se věnuje i bývalému šéfovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi. Repro: ED