Soud zrušil rozsudek v případu, ve kterém byli Šlachtovými celníky na sledování nezákonně najati vojáci

Toto je 15. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Olomoucký Vrchní soud zrušil rozsudek v kauze prodeje nelegálních cigaret. Případ vzbuzuje od počátku silné emoce, řešila ho GIBS i výbory a komise Poslanecké sněmovny. Pátrači celníků si totiž na pomoc při sledování podezřelých přizvali armádní specialisty z prostějovské 601. brigády speciálních sil. Zapojení armády do sledování civilistů ale odporuje zákonu. Tajnou operaci s krycím názvem Richard posvětil tehdejší náměstek celních pátračů Robert Šlachta, který vojákům dokonce poslal za účast na vyšetřování osobní děkovný dopis. Celníci o případu dlouhou dobu mlžili a existenci Šlachtova dopisu dokonce popírali.

Krajský soud v Brně loni v květnu vynesl tresty v případu prodeje nelegálních cigaret. Na případu pracovali pátrači celníků, kteří při sledování proti liteře zákona použili armádní specialisty z 601. brigády speciálních sil z Prostějova. Případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která nezákonnosti, včetně ničení důkazů, celníků pokryla. Kauza se dostala i na parlamentní půdu, kde se jí zabývaly příslušné výbory a komise.

Nasazení celníků v akci s krycím názvem Richard bylo velmi intenzivní. A výsledek? Krajský soud v Brně udělil dvěma z devíti obžalovaným nepodmíněné tresty ve výši 7 a 5 let. Další obžalovaní odešli podle rozsudku, který má Ekonomický deník k dispozici, od soudu s tresty od 60 měsíců za mřížemi a níže.

Do případu nelegálních cigaret, jejichž distribuce se odehrávala především v brněnské Hospodě U Hanky a Baru 999, celní správa přimíchala navíc i nalezené střelivo a dýmovnice u jednoho z podezřelých, který měl být kurýrem, ale disponoval příslušným zbrojním oprávněním.

Ekonomický deník nyní zjistil, že olomoucký Vrchní soud rozsudek v kauze nelegálních cigaret zrušil. Respektive, podle informací, dostupných z justiční databáze na stránkách justice.cz/infosoud, Vrchní soud v Olomouci zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně v neveřejném zasedání.

Proč v neveřejném zasedání? Podle trestního řádu může tímto způsobem odvolací soud rozhodnout, pokud mimo jiné rozhoduje podle § 258 odst. 1 trestního řádu. Tedy, je-li zřejmé, že procesní vadu nelze odstranit ve veřejném zasedání.

Z tohoto zjištění tedy velmi pravděpodobně vyplývá, že vady v nalézacím soudním řízení byly natolik závažné, že nebylo možné nařídit veřejné zasedání, na němž by odvolací soud třeba i změnou rozsudku soudu prvního stupně vady odstranil.

Podle zmiňovaného paragrafu se ruší rozsudek

  • pro podstatné vady řízení, které rozsudku předcházelo, zejména proto, že v tomto řízení byla porušena ustanovení, jimiž se má zabezpečit objasnění věci nebo právo obhajoby, jestliže mohly mít vliv na správnost a zákonnost přezkoumávané části rozsudku,
  • pro vady rozsudku, zejména pro nejasnost nebo neúplnost jeho skutkových zjištění týkajících se přezkoumávané části rozsudku, nebo proto, že se ohledně takové části soud nevypořádal se všemi okolnostmi významnými pro rozhodnutí,
  • vzniknou-li pochybnosti o správnosti skutkových zjištění ohledně přezkoumávané části rozsudku, k objasnění věci je třeba důkazy opakovat nebo provádět důkazy další a jejich provádění před odvolacím soudem by znamenalo nahrazovat činnost soudu prvního stupně,
  • bylo-li v přezkoumávané části rozsudku porušeno ustanovení trestního zákona,
  • je-li uložený trest v přezkoumávané části rozsudku nepřiměřený,
  • je-li rozhodnutí o uplatněném nároku poškozeného v přezkoumávané části rozsudku nesprávné, nebo
  • není-li v souladu s dohodou o vině a trestu, jejíž schválení státní zástupce soudu navrhl; to neplatí, jde-li o výrok o uplatněném nároku poškozeného, který s dohodou o vině a trestu nesouhlasil, nebo poškozeného, jehož řádně uplatněný nárok dohodě o vině a trestu neodpovídá.

Jak Ekonomický deník zjistil, písemné odůvodnění zrušení rozsudku v kauze, v níž celníci použili ke sledování nezákonně armádu ještě není k dispozici.

Tajná operace Richard

Nasazení armády do případu celníků potvrdil dopis jejich tehdejšího šéfa pátračů Roberta Šlachty. Vojáci byli do operace nasazeni po dobu dvou dnů na jaře roku 2018, kdy intenzivně sledovali zájmový objekt v civilní zástavbě na severní Moravě.

Ekonomický deník navíc zjistil, že po vypuknutí skandálu se celníci pokusili ze spisu svodku ze sledování vojáků vytáhnout.

Plné znění (pokračování textu) zde: Soud zrušil rozsudek v případu, ve kterém byli Šlachtovými celníky na sledování nezákonně najati vojáci

Další díly seriálu:<<- Tlumočník v kauze, ve které byli ke sledování zneužiti armádní specialisté, si domýšlel děj. Odposlechy se musí znovu přeložitSledování Šlachtových celníků s prostějovskou 601. bylo nezákonné, zkonstatoval soud a zrušil rozsudek ->>