Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo podnikatelovi Ferdinandu Überallovi, kterého policie stíhala kvůli údajnému tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy. „Ministerstvo spravedlnosti se omlouvá Mgr. Ferdinandu Überallovi, nar. 24. 5. 1977, za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení,“ stojí v omluvě, která byla zveřejněna na webu resortu spravedlnosti. Resort se omluvil „za těžko odčinitelné následky, ke kterým v důsledku nezákonného trestního stíhání došlo v jeho osobním, profesním a společenském životě“.
Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo za nezákonné stíhání podnikatelovi Ferdinandu Überallovi, kterého policie obvinila kvůli údajnému tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy.
Bývalý generální ředitel Pražského dopravního podniku Martin DvořákV letech 2007-2011 člen, místopředseda a předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Praha. Spolu s dalšími 17 lidmi v r. 2012 obviněn a v r. 2019 (nepravomocně) zproštěn všech obvinění v tzv. kauze "Jízdenky DPP". Městský soud jím obžalobu v rozsudku ze 17.5.2019 mj. hodnotil takto: • Po zhodnocení všech důkazů provedených soudem u hlavního líčení lze konstatovat, že... More, vysocí manažeři Tomáš Petana, Ivo Štika, právníci Aleš Rozehnal, David Michal, Karolína Babáková, Marek Stubley, lobbista Ivo RittigLobbista, obžalovaný v obdobné věci jako v kauze Oleo Chemical. V září 2018 Pražský městský soud nepravomocně zprostil obžaloby lobbistu Iva Rittiga i v další větvi kauzy tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Návrh státního zástupce Borguly z 6.11.2018 na obnovu trestního řízení v kauze vytunelování petrochemické firmy Oleo Chemical neuspěl, nově předložené odposlechy údajně nepřinášejí důkaz o páchání trestné činnosti.... More, jeho firemní administrátor Peter Kmeť, Pavel Švarc, Jan Janků, Jan Valtr, Petr Michal, Jana Šádková, Jaroslav KubiskaBývalý zaměstnanec účetní firmy Peskim, která vedla zjednodušenou účetní evidenci Cokeville Assets. V Peskim působil asi rok v letech od roku 2009 do 2010, spolupracující obviněný v kauze Oleo (zproštěn obžaloby) a jízdenky DPP (probíhá). Podle jeho twitteru "Otec, whistleblower, pravdoláskař z Kamenice nad Lipou". Městský soud v v rozsudku ze 17.5.2019 souvislosti s jeho osobou uvádí: • státní zástupce... More, matka Martina Dvořáka Marie Nováková a Ferdinand Überall, byli obžaloby za „tunelování“ pražského Dopravního podniku pravomocně zproštěni loni. Jak už informoval Ekonomický deník, Ústavní soud odmítl i stížnost, kterou za pražského dopravce podal advokát Petr Prchal.
Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo omluvu Ferdinandu Überallovi jako náhradu nemajetkové újmy, která mu byla způsobena v souvislosti s trestním řízením vedeným u Městského soudu v Praze pod sp.zn. 47 T 7/2017. Náhrada nemajetkové újmy byla přiznána v rámci mimosoudního projednání dané právní věci pod spisovou značkou MSP-3456/2020-ODSK-ODSK.
„Ministerstvo spravedlnosti se omlouvá Mgr. Ferdinandu Überallovi, nar. 24. 5. 1977, za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vedeno nejdříve Policií České republiky, Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality SKPV, pod sp. zn. OKFK-837/TČ-2013 a následně Městským soudem v Praze pod sp. zn. 47 T 7/2017 v tzv. trestní věci Dopravní podnik jeho nezákonné trestní stíhání, a za nemajetkovou újmu, která mu nezákonným trestním stíháním vznikla, a za těžko odčinitelné následky, ke kterým v důsledku nezákonného trestního stíhání došlo v jeho osobním, profesním a společenském životě,“ stojí doslova v omluvě ministerstva spravedlnosti ZDE.
Pravomocně nevinní
Jak už Ekonomický deník informoval, kauza definitivně skončila, když Ústavní soud odmítl stížnost Dopravního podniku hlavního města Prahy.
Obžalovaní jsou definitivně pravomocně nevinní od září, kdy pražský Vrchní soud zprostil obžaloby bývalého ředitele městského podniku Martina Dvořáka, lobbistu Ivo Rittiga a dalších ostatních 10 obžalovaných. Jde mimo jiné o známou kauzu provizí do Karibiku.
Obžaloba tvrdila, že 17 haléřůČástka, o kterou byly údajně předraženy jízdenky, které DP Praha dodávala papírna Neograph ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin (STC). Během soudního procesu v letech 2018-2019 vyšlo najevo, že jednak s ohledem na exkluzivní zabezpečení těchto jízdenek není vůbec možné stanovit obvyklou cenu, jednak že po ukončení dodávek od Neograph dodávala jízdenky STC, a to ve stejném provedení za stejnou... More z každé jízdenky, vyrobené pro pražský dopravní podnik, končilo přes offshorovou společnost právě u Rittiga a Dvořáka. Vrchní státní zastupitelství v Praze, jehož žalobce Adam BorgulaStátní zástupce, dozorující mj. kauzy Oleo Chemical, jízdenky DPP, hřebčín Kladruby. Městský soud jím podanou obžalobu v rozsudku ze 17.5.2019 mj. hodnotil takto: • Obžaloba je tak dle názoru soudu v tomto ohledu nekonsistentní a bez jakéhokoli zdůvodnění operuje se zmíněnými listinnými materiály selektivním způsobem • Z výše uvedeného vyplývá až křečovitá snaha obžaloby shledat na zadávací dokumentaci prvky protiprávnosti,... More kauzu léta dozoroval, bylo vedlejším účastníkem stížnosti.
O ústavní stížnosti pražského dopravního podniku rozhodoval senát vedený Tomášem Lichovníkem, v němž jako soudce zpravodaj zasedl Jaromír Jirsa a doplnil je Vladimír Sládeček.
Ústavní stížnost za pražského dopravce podal advokát Petr Prchal. 20. prosince tento senát stížnost odmítl, jak vyplývá z rozhodnutí, které má Ekonomický deník k dispozici.
Někdejší generální ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák měl podle textu obžaloby, sepsané Adamem Borgulou, obejít zákon o veřejných zakázkách, když v roce 2008 přidělil zakázku na výrobu jízdenek firmě NeographDodavatel nepadělatelných jízdenek pro DPP, jejichž dodávky tvořily základ pro tzv. "jízdenkovou kauzu", ve které bylo obžalováno (a po 7 letech nepravomocně zproštěno) celkem 17 osob. Celá obžaloba v této kauze byla postavena na dvou osobách, které soud shledal nevěrohodnými (Kubiska, Sitta). Městský soud v rozsudku ze 17.5.2019 mj. vyslovil toto: • Nelze tak dát za pravdu tvrzení obžaloby, že... More. Papírna, patřící bývalým důstojníků komunistické Státní bezpečnosti, posílala 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky karibské společnosti Cokeville Assets. Případ otevřel Nadační fond proti korupci.
Vedení Dopravního podniku od začátku tvrdí, že šlo o provizi za zprostředkování zakázky a vinu odmítali. Trumfem obžaloby měl být spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska (mimochodem sponzor hnutí Přísaha), toho ale soud označil za nevěrohodného.
Plné znění (pokračování textu) zde: Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo podnikateli z kauzy pražského dopravního podniku za nezákonné stíhání