Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo podnikateli z kauzy pražského dopravního podniku za nezákonné stíhání

Toto je 32. článek z celkem 34 v seriálu Jízdenky DPP

Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo podnikatelovi Ferdinandu Überallovi, kterého policie stíhala kvůli údajnému tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy. „Ministerstvo spravedlnosti se omlouvá Mgr. Ferdinandu Überallovi, nar. 24. 5. 1977, za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení,“ stojí v omluvě, která byla zveřejněna na webu resortu spravedlnosti. Resort se omluvil „za těžko odčinitelné následky, ke kterým v důsledku nezákonného trestního stíhání došlo v jeho osobním, profesním a společenském životě“.

Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo za nezákonné stíhání podnikatelovi Ferdinandu Überallovi, kterého policie obvinila kvůli údajnému tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Bývalý generální ředitel Pražského dopravního podniku Martin Dvořák, vysocí manažeři Tomáš Petana, Ivo Štika, právníci Aleš Rozehnal, David Michal, Karolína Babáková, Marek Stubley, lobbista Ivo Rittig, jeho firemní administrátor Peter Kmeť, Pavel Švarc, Jan Janků, Jan Valtr, Petr Michal, Jana Šádková, Jaroslav Kubiska, matka Martina Dvořáka Marie Nováková a Ferdinand Überall, byli obžaloby za „tunelování“ pražského Dopravního podniku pravomocně zproštěni loni. Jak už informoval Ekonomický deník, Ústavní soud odmítl i stížnost, kterou za pražského dopravce podal advokát Petr Prchal.

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo omluvu Ferdinandu Überallovi jako náhradu nemajetkové újmy, která mu byla způsobena v souvislosti s trestním řízením vedeným u Městského soudu v Praze pod sp.zn. 47 T 7/2017. Náhrada nemajetkové újmy byla přiznána v rámci mimosoudního projednání dané právní věci pod spisovou značkou MSP-3456/2020-ODSK-ODSK.

„Ministerstvo spravedlnosti se omlouvá Mgr. Ferdinandu Überallovi, nar. 24. 5. 1977, za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vedeno nejdříve Policií České republiky, Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality SKPV, pod sp. zn. OKFK-837/TČ-2013 a následně Městským soudem v Praze pod sp. zn. 47 T 7/2017 v tzv. trestní věci Dopravní podnik jeho nezákonné trestní stíhání, a za nemajetkovou újmu, která mu nezákonným trestním stíháním vznikla, a za těžko odčinitelné následky, ke kterým v důsledku nezákonného trestního stíhání došlo v jeho osobním, profesním a společenském životě,“ stojí doslova v omluvě ministerstva spravedlnosti ZDE.

Pravomocně nevinní

Jak už Ekonomický deník informoval, kauza definitivně skončila, když Ústavní soud odmítl stížnost Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Obžalovaní jsou definitivně pravomocně nevinní od září, kdy pražský Vrchní soud zprostil obžaloby bývalého ředitele městského podniku Martina Dvořáka, lobbistu Ivo Rittiga a dalších ostatních 10 obžalovaných. Jde mimo jiné o známou kauzu provizí do Karibiku.

Obžaloba tvrdila, že 17 haléřů z každé jízdenky, vyrobené pro pražský dopravní podnik, končilo přes offshorovou společnost právě u Rittiga a Dvořáka. Vrchní státní zastupitelství v Praze, jehož žalobce Adam Borgula kauzu léta dozoroval, bylo vedlejším účastníkem stížnosti.

O ústavní stížnosti pražského dopravního podniku rozhodoval senát vedený Tomášem Lichovníkem, v němž jako soudce zpravodaj zasedl Jaromír Jirsa a doplnil je Vladimír Sládeček.

Ústavní stížnost za pražského dopravce podal advokát Petr Prchal. 20. prosince tento senát stížnost odmítl, jak vyplývá z rozhodnutí, které má Ekonomický deník k dispozici.

I ÚS 3239 21

Někdejší generální ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák měl podle textu obžaloby, sepsané Adamem Borgulou, obejít zákon o veřejných zakázkách, když v roce 2008 přidělil zakázku na výrobu jízdenek firmě Neograph. Papírna, patřící bývalým důstojníků komunistické Státní bezpečnosti, posílala 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky karibské společnosti Cokeville Assets. Případ otevřel Nadační fond proti korupci.

Vedení Dopravního podniku od začátku tvrdí, že šlo o provizi za zprostředkování zakázky a vinu odmítali. Trumfem obžaloby měl být spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska (mimochodem sponzor hnutí Přísaha), toho ale soud označil za nevěrohodného.

Plné znění (pokračování textu) zde: Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo podnikateli z kauzy pražského dopravního podniku za nezákonné stíhání

Protected Area

Obsah je zpřístupněn po zadání hesla.

Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo podnikateli z kauzy pražského dopravního podniku
Další díly seriálu:<<- Ústavní soud odmítl stížnost pražského dopravního podniku ve známém případu s RittigemV ČEZ pracuje expříslušník StB, známý z kauzy pražských jízdenek. U soudu si často nevzpomínal ->>