Amnézie elitní policistky v kauze Bereta. Nejprve si nemohla vzpomenout na komunikaci s kolegou, ale prozradily ji SMS

Známá kauza Bereta přináší u soudu jedno překvapení za druhým. Mimo jiné podrobnosti o nezákonné prohlídce jednoho z obžalovaných, bývalého policistu Igora Gáboríka. Nebo o tom, že detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu měli za úkol „něco najít“ na státní zástupkyni Dagmar Máchovou, která také figuruje mezi obžalovanými. Velké pozdvižení vyvolal u soudu také výslech elitní policistky Jany Šebkové z Národní centrály proti organizovanému zločinu, které se podílela mimo jiné na vyšetřování exhejtmana Davida Ratha, Nemocnice na Homolce nebo soudce Vrchního soudu Zdeňka Sováka. Ta si u soudu nejprve nemohla rozvzpomenout na úzký kontakt s kolegou, který spáchal v roce 2017 za záhadných okolností sebevraždu. Paměť jí oživily až předložené SMS zprávy.

Před soudem se řešil mimo jiné úzký kontakt vedoucí odboru závažné hospodářské trestné činnosti N8rodní centrály proti organizovanému zločinu Jany Šebkové s někdejší pravou rukou náměstka Policejního prezidenta Zdeňka Laubeho – Davidem Záhorským. Ten se mimo jiné dobře znal i s šéfkou Vrchního státního zastupitelství Lenkou Bradáčovou, která kauzu Bereta dozoruje.

Klidnou část pražských Běchovic rozrušily koncem září roku 2017 policejní manévry. Výjezdovka k jednomu z domů dorazila kvůli oznámení o úmrtí. Detektivové zjistili, že mrtvým je policejní plukovník David Záhorský. A že byl zastřelen.

Záhorský pracoval v minulosti na Útvaru speciálních činností. Ten zajišťuje ochranu svědků, nasazování agentů, nebo předstírané převody peněz. Od roku 2014 pak působil jako pravá ruka náměstka Policejního prezidenta Zdeňka Laubeho a je považován za jednoho z architektů reorganizace elitních útvarů z roku 2016 – sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ÚOOZ a protikorupční policie (ÚOKFK). Kvůli ní opustil řady policie šéf ÚOOZ Róbert Šlachta a jeho nejbližší podřízení.

Záhorský byl mimo jiné vyslýchán v přípravném řízení v kauze Bereta. V té jsou obviněni dva bývalí policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal, příslušník protikorupční policie Radek Holub, celník Pavel Šíma a pražská žalobkyně Dagmar Máchová. Vyšetřovatelé Záhorského vyslechli v prosinci roku 2016 a zazněly hodně zajímavé věci.

Například, že se stýkal s někdejším vysokým policistou, dnes soukromým detektivem Liborem Gregorem. Pro osvěžení paměti, Gregor inicioval vyšetřování případu středočeského hejtmana Davida Ratha. Po Záhorském Gregor žádal pomoc kvůli svému synovi, který měl být údajně šikanován kvůli angažmá otce v kauze Rath. S Gregorem Záhorský také řešil věci týkající se lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška. Například firmy Sitewell, která přišla o zakázku na ministerstvu zemědělství a Gregor v této souvislosti zmiňoval podvody.

Plné znění (pokračování textu) zde: Amnézie elitní policistky v kauze Bereta. Nejprve si nemohla vzpomenout na komunikaci s kolegou, ale prozradily ji SMS