Žalobce po letech a neúspěchu u soudů zastavil stíhání bývalého šéfa armádní logistiky generála Halenky

Toto je 47. článek z celkem 48 v seriálu Prokuratura v Kondici

Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavel Prýgl zastavil trestní stíhání někdejšího šéfa armádní logistiky Vladimíra Halenky. Kauza tak po osmi letech pro brigádního generála končí. On a tři spoluobvinění stáli před soudem kvůli přeprodeji náhradních dílů z armádních skladů privátním zbrojařským společnostem. Halenka byl stíhán pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby a tentýž trestný čin ve stádiu pokusu. Už nalézací soud zkonstatoval naprosté selhání orgánů vyšetřovatelů bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

V prosinci 2018 Městský soud v Praze Vladimíra Halenku, Adolfa Veřmiřovského, Josefa Lachmana a Romana Pavlíka zprostil obžaloby s tím, že v žalovaných skutcích nešlo o trestný čin.

Na základě odvolání státního zástupce, podaného v neprospěch obžalovaných, proběhlo poté odvolací řízení před Vrchním soudem v Praze, které v listopadu 2019 vyústilo ve vydání usnesení, jímž byl nalézací rozsudek soudu zrušen a věc vrácena státnímu zástupci k došetření.

V následně proběhlém přípravném řízení, doplněným v intencích pokynu Vrchního soudu v Praze, předložil loni v dubnu detektiv NCOZ návrh na podání obžaloby. Ten posuzoval dozorující žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavel Prýgl a stíhání Vladimíra Halenky zastavil.

Posouzením předložených důkazů lze po provedeném vyšetřování podle Prygla dospět k závěru, „že se skutky, v nichž policejní orgán spatřoval trestněprávně relevantní jednání Vladimíra Halenky, staly, avšak nebylo prokázáno, že by na nich tento obviněný participoval“.

„Předložené nepřímé důkazy nesplňují podmínku jejich ucelenosti, tedy nelze je hodnotit tak, že tvoří ve svém souhrnu logickou, ničím nenarušenou a uzavřenou soustavu důkazů vzájemně se
doplňujících a na sebe navazujících, které jsou v takovém příčinném vztahu k dokazované skutečnosti, že z nich možno dovodit jen jediný závěr a současně vyloučit možnost jiného závěru. Proto státnímu zástupci nezbylo než trestní stíhání obviněného Ing. Vladimíra Halenky zastavit,“ zkonstatoval žalobce, který táhnoucí se případ dozoroval od počátku.

„Pokud pak jde o skutek popsaný ve II. výroku tohoto usnesení, je třeba učinit závěr o tom, že ani v tomto případě nebyly státnímu zástupci předloženy takové důkazy, které by umožňovaly jednání Ing. Vladimíra Halenky právně kvalifikovat tak, jak to navrhoval policejní orgán ve svém návrhu na podání na obžaloby ze dne 12.4.2021,“ uzavřel Pavel Prýgl.

Stíhání generála žalobce zastavil poslední lednový den. Pro Vladimíra Halenku tak končí letitá kauza, která způsobila jeho odchod z armády, pošramotila mu zdraví i pověst.

Naprosté selhání

Případ přeprodeje zásob z armádních skladů, například motory, otevřelo původně Vojenské zpravodajství, posléze ho začala vyšetřovat Vojenská policie. Kauza nakonec doputovala na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Pražský Městský soud zprostil obžaloby brigádního generála Vladimíra Halenku a další tři obžalované na sklonku roku 2019, přičemž konstatoval naprosté selhání orgánů vyšetřovatelů bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Respektive kapitána Václava Procházky a specialisty pražského Vrchního státního zastupitelství na trestnou činnost v ozbrojených složkách Pavla Prygla. Není to zdaleka poprvé, co se Šlachtův útvar podepsal na destrukci bezpečnostních složek a lidských osudů. Následovat bude tvrdá reakce zproštěných obžaloby.

ÚOOZ zatýkal v březnu 2015. Razie kvůli podezření z příliš levného výprodeje armádních dílů proběhla na ministerstvu obrany a Generálním štábu české armády. Kauza se týká několika obchodů s vojenským materiálem z let 2009 až 2013. Přes státní podnik se dostávaly jedné z velkých českých zbrojařských firem Excalibur Army, která je pak následně prodávala dalším subjektům.

Na těchto obchodech se měl podle policie podílet ředitel sekce podpory ministerstva obrany, která řídí armádní logistiku, brigádní generál Vladimír Halenka, bývalý ředitel státního Vojenského opravárenského podniku (VOP CZ) Adolf Veřmiřovský, ex-ředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík. Při obchodech, kvůli kterým stanula čtveřice manažerů před soudem, převedla obrana na VOP CZ obrněný transportér, bojová vozidla, přes 200 motorů do bojových aut nebo přes dvě desítky tankových motorů. U prvních dvou transakcí vznikla podle obžaloby škoda několik milionů korun. Třetí obchod zastavil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek předtím, než se uskutečnil. Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozilo až 12 let vězení. Přestože je rozsudek pro policii i státní zastupitelství zdrcující, není dosud pravomocný, není zatím známo, zda se proti němu státní zástupce Pavel Prygl odvolal.

Plné znění (pokračování textu) zde: Žalobce po letech a neúspěchu u soudů zastavil stíhání bývalého šéfa armádní logistiky generála Halenky

Další díly seriálu:<<- Kecy a politika: Justice bez lidskosti je pomsta. A mstí se mafieVrchní soud potvrdil, že Bárta a exdůstojník BIS jsou v kauze úniků odposlechů lobbisty Janouška nevinní ->>