Šlachtovou kauzou Vidkun se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Všichni tři obžalovaní podali odvolání

Známou kauzou Vidkun bude řešit Vrchní soud v Olomouci. Exhejtman Jiří Rozbořil, bývalý olomouckého policejní náměstek Karel Kadlec a vlivný podnikatel Ivan Kyselý, kteří byli prvoinstančně odsouzeni k podmíněným trestům, se proti rozhodnutí nalézacího soud odvolali. Znám už je senát odvolacího soudu, datum veřejného zasedání zatím ne. Aktéry případu si podle obžaloby měli sdělovat informace z trestních spisů a využívat je dle obžaloby je k posílení svého vlivu.

Kauzu Vidkun dostal na stůl senát Vrchního soudu v Olomouci, vedený Martinou Kouřilovou, s Jiřím Zouharem a Alešem Rýznarem.

Všichni tři prvoinstančně odsouzení k podmíněným trestům se odvolali. Termín veřejného zasedání zatím podle informací Ekonomického deníku znám není.

Případ realizoval za mimořádného nasazení lidských sil a financí na policejní procesy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod taktovkou dnešního šéfa neúspěšného politického hnutí Přísaha Róberta Šlachty.

Případ, který měl být výkladní skříní ÚOOZ a detektivové v něm predikovali tvrdé tresty, obžalovaní byli i vazebně stíháni, nakonec skončil udělením podmíněných trestů.

Jak vychází postupně najevo, na zatýkání a předvádění původně šesti podezřelých se podílelo 190 policistů a policii případ „stál“ desítky miliónů korun.

Exhejtmana Jiřího Rozbořila, bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece a vlivného podnikatele Ivana Kyselého Krajský soud v Olomouci je dnes potrestal podmíněnými tresty, přestože obžaloba u Kadlece požadovala například pětiletý trest za mřížemi. Uložil jim i peněžité tresty.

Exhejtman Rozbořil dostal trest 2 roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky a peněžitý trest 180 tisíc korun. Podnikatel Ivan Kyselý odešel od soudu s trestem 18 měsíců vězení, s podmíněným odkladem na tři roky a peněžitým trestem ve výši 2,1 milionu korun. Bývalý policejní policejní náměstek Karel Kadlec pak od soudu vyslechl trest 2 roky vězení s podmíněným odkladem na 4 roky, peněžitý trest 144 tisíc korun a zákaz výkonu práce u bezpečnostních sborů na čtyři roky.

Smyšlené úřední záznamy

Zatýkání v kauze, v níž má podle detektivů ÚOOZ a žalobců jít o údajné úniky informací od policie směrem k podnikatelům, započal 13. října 2015 ráno protimafiánský útvar pod vedením Róberta Šlachty. Práci detektivů dnes už bývalého ÚOOZ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství Ivo Ištvana, konkrétně žalobce Miroslav Stoklásek, ale podílelo se na ní hned několik olomouckých prokurátorů.

Operace dostala krycí název Vidkun podle norského nacistického kolaboranta Vidkuna Quislinga. Podle dokumentů, které předložilo státní zastupitelství soudu, když se rozhodovalo o vazbě obviněných, se v kraji měly údajně „ohýbat“ kauzy pět let zpátky. U soudu se nakonec žádné ohýbání případů neprokázalo.

Zátah odstartovalo podezření, že někdo z vedení policie v Olomouckém kraji poskytuje informace z vyšetřování místním podnikatelům. A že určitá skupina lidí společně domlouvá postup, jak některé kauzy ovlivnit. Jak se postupně ukázalo, vyšetřování odstartovalo několik úředních záznamů šéfa ostravského ÚOOZ Jiřího Komárka. Podle výpovědí několika svědků ovšem smyšlených.

Dalším paradoxem kauzy Vidkun pak je, že dozorující žalobce Miroslav Stoklásek měl na starosti jako dozorující státní zástupce jednu z kauz, kvůli které obvinění z celkem devíti trestných činů padla. ÚOOZ v minulosti vyšetřoval prostějovského podnikatele a politika ČSSD, bývalého příslušníka Státní bezpečnosti, Jaroslava Králíka kvůli podezření z dotačního podvodu.

Detektivové ÚOOZ ale případ nedotáhli do konce (dnes se ukazuje, že zřejmě účelově – pozn. red.) a předali jej olomoucké policii. Ta případ dokončila a Králík je souzen u šumperského soudu. Případ dozoroval právě žalobce Stoklásek, který se pak převzetím kauzy Vidkun vystavil podjatosti vůči olomouckým policistům.

Stoklásek Králíkův případ dozoroval přes půl roku v letech 2014 a 2015, ale zároveň nechal sledovat odposlouchávat olomoucké policisty a podnikatele Ivana Kyselého. Žalobce tedy prokazatelně znal faktický stav kauzy a zároveň poslouchal, co si o případu náměstek olomoucké policie Karel Kadlec a Kyselý říkají, za což byli mimo jiné 13. října 2015 oba obviněni. Stoklásek musel tedy prokazatelně vědět, že si oba muži povídají o Králíkově kauze drby, které by za standardních okolností nemohly v trestním řízení před soudem obstát. Policie začala později o zapojení Kadlece do kauzy Králík distribuovat do novinářské obce informace, že chtěl Králíka stíhat za „každou cenu“.

Jak se postupem času ukazuje, celá kauza Vidkun je v jádru vyvrcholením střetu mezi dvěma skupinami policistů v Olomouci.

Ti primárně neúspěšní odešli na ÚOOZ a následně svoje kolegy přijeli pozatýkat a obvinit z trestné činnosti. Nějaký čas po realizaci Vidkunu pak lidé z této skupiny obsadili manažerská křesla v Olomouckém kraji, jako například šéf prostějovské policie Tomáš Adam nebo šéf odboru obecné kriminality olomoucké krajské policie Jan Lisický. Ten zároveň v souběhu s touto funkcí vyšetřoval pod Národní protidrogovou centrálou další podobně laděnou kauzu z Prahy s krycím názvem Bereta.

Jak dokázal policista Jan Lisický (vpravo) skloubit dvě náročné funkce šéfa odboru krajské policie a vyšetřovatele závažné kauzy není dodnes jasné. Repro: policie.cz

Ekonomický deník kauzu Vidkun podrobně sleduje a z tohoto pozorování už delší čas vychází, že jde o velmi nestandardní případ.

Plné znění (pokračování textu) zde: Šlachtovou kauzou Vidkun se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.