V ČEZ pracuje expříslušník StB, známý z kauzy pražských jízdenek. U soudu si často nevzpomínal

Toto je 33. článek z celkem 34 v seriálu Jízdenky DPP

Ve Skupině ČEZ pracuje jako nákupčí postava známá z několika kauz pražského Dopravního podniku. Bývalý estébák Petr Oumrt byl šéfem zakázek městského dopravce v éře několika podezřelých obchodních případů, které se doputovaly před soudy. Tam si dnešní specialista nákupu ČEZu Oumrt na řadu věcí nemohl vzpomenout. Například si nevzpomínal na některé aktéry, kteří s ním sloužili v komunistické Státní bezpečnosti. V ČEZu Petr Oumrt řešil například zakázku na obnovu a modernizaci rádiových sítí v jaderné elektrárně Temelín.

„Jsem zkušený profesionál se zaměřením na oblast nákupu materiálu a služeb, s přesahem do logistiky/skladového hospodářství. Disponuji zkušenostmi z práce v nákupu u velkých, i nadnárodních společností, od pozic specialista nákupu, po funkci ve středním managementu velké společnosti. Měl jsem tak možnost seznámit se s odlišnými firemními kulturami. Mám odborné a komplexní znalosti procesu výběru dodavatelů, výborné vyjednávací a prezentační dovednosti a 15letou zkušenost s podnikovým informačním systémem SAP,“ tvrdí o sobě na profesním serveru LinkedIn inženýr Petr Oumrt. Ten dnes pracuje ve Skupině ČEZ na pozici specialisty nákupu.

Před tím byl v letech 2007 až 2013 zaměstnancem pražského Dopravního podniku, kde působil na pozici vedoucího jednotky zásobování. Jde o éru, která je spojena s prapodivnými nákupy a kontrakty. Kauzy, jako například výroba a dodávka jízdenek – známější pod názvem Neograph, z této éry, doputovaly před soud, a Oumrt v nich vypovídal jako svědek. Přestože u něj byla původně provedena domovní prohlídka a v kauze tedy figuroval jako podezřelý.

Obžalovaní v kauzách z éry Martina Dvořáka byli pravomocně zproštěni obžaloby, protože se dle rozhodnutí soudů žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze Adamovi Borgulovi nepodařilo popis údajné trestné činnosti soudům doložit.

Pochybnosti o zakázkách ale zůstávají dodnes. Obzvláště kvůli tomu, že se kolem zakázek na Dopravním podniku točilo příliš mnoho příslušníků komunistické tajné policie – StB. A Petr Oumrt byl jedním z nich.

Řadový zaměstnanec v akci

„Pan Petr Oumrt nastoupil jako specialista nákupu, věnující se především oblasti Telco v roce 2016 na základě výběrového řízení. Nejde o žádnou manažerskou pozici, ale o post řadového zaměstnance a tyto pozice neprocházejí žádným detailním prověřováním. Z životopisu jsme věděli, že byl v minulosti zaměstnán v Dopravním podniku, ale nemáme žádné informace, a ani nemůžeme mít, o tom, že by byl prošetřován policií,“ sdělil Ekonomickému deníku k aktuálnímu angažmá Petra Oumrta mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

V ČEZu pak podle otevřených zdrojů tento „řadový zaměstnanec“ například mimo jiné řešil komplexní zajištění obnovy, modernizace a rozšíření hlasových rádiových sítí a pagingové sítě ETE formou dodávky a implementace digitální rádiové sítě včetně poskytování souvisejících servisních služeb a dodávek náhradních dílů.

Zkratka ETE je pro neznalce zkratkou jaderné elektrárny Temelín.

V loňském roce pak byl Oumrt kontaktní osobou ČEZu pro zakázku s názvem: Servis a obnova přístupové a přenosové telekomunikační sítě s SDH/TDM/MPLS zařízením a příslušnými dohledovými systémy.

Letos pak Oumrt mimo jiné řeší sjednání rámcové dohody obsahující smluvní podmínky pro zadávání jednotlivých dílčích zakázek na dodávky prvků bezpečnostní infrastruktury od výrobce Check Point Software Technologies Ltd. v rámci doplnění, obnov a rozšíření korporátních datové sítě.

Kolegové z StB

Ale zpět. U problematických zakázek pražského Dopravního podniku se jako rudá linie celým příběhem prolíná propojení a úzký kontakt bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti.

Firemní administrátor Peter Kmeť, blízký lobbistovi Ivo Rittigovi – známý z kauzy jízdenek a společnosti Cokeville Assets, působil pod krycím jménem Slaný na rezidentuře Hlavní správy rozvědky SNB v zahraničí – teritorium USA a Kanady. Sídlil v New Yorku.

Peter Kmeť byl rezidentem StB ve Washingtonu. Foto: Jan Hrbáček

Jan Janků, s krycím jménem Buriánek, z firmy Neograph působil na 52. odboru, tedy odboru, který měl na starosti USA a Latinskou Ameriku.

Vladimír Sitta starší z firmy Neograph působil pod krycím jménem Tesárek na 52. odboru, tedy odboru, který měl na starosti USA a Latinskou Ameriku.

Pavel Švarc z firmy Cross Point (ta získala zakázku na prodej jízdenek – pozn. red.) měl krycí jméno Špaček a byl zařazen na 23. odboru, tedy odboru výběru, přípravy a řízení nelegální rozvědky.

Petr Oumrt pak působil pod krycím jménem Popelka v politické rozvědce, v první záloze, v legalizaci, na odboru Evropa s číselným označením 37.

Plné znění (pokračování textu) zde: V ČEZ pracuje expříslušník StB, známý z kauzy pražských jízdenek. U soudu si často nevzpomínal

Další díly seriálu:<<- Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo podnikateli z kauzy pražského dopravního podniku za nezákonné stíháníMinisterstvo spravedlnosti se omluvilo exnáměstkovi pražského Dopravního podniku za nezákonné stíhání v jízdenkové kauze ->>