Archiv Celní správa

Bylo to sledování, u kterého vojáci cvičili, snaží se zažehlit ministři skandál na obraně. Dokumenty popisují, co se dělo. I to, že vojáky požádal Šlachta

Toto je 1. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Oficiální místa se stále snaží marginalizovat velký problém se sledováním Celní správy, jehož se vloni v červnu mimo zákon účastnili z prostějovské armádní 601. skupiny speciálních sil. O kontroverzní operaci Ekonomický deník informoval v půlce prosince. Ministr obrany Lubomír Metnar i šéfka financí Alena Schillerová ale dokolečka tvrdí, že ze strany vojáků šlo o pouhé cvičení. Dokumenty, kterými Ekonomický deník disponuje, ale dokládají pravý opak. Celníci vojáky povolali, aby jim v rámci takzvané součinnosti pomohli při „realizaci opatření týkající se sledování osob a věcí“. Na straně celníků byl podle dokumentů nejdůležitější postavou jejich náměstek Robert Šlachta.

Číst

Bylo to jen cvičení, snaží se hájit obří skandál v armádě Metnar. Dokument ale potvrzuje, že šlo o ostrou akci

Toto je 2. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Nic protizákonného se nestalo, tvrdil dnes ministr Lubomír Metnar poslancům sněmovního výboru pro obranu, kteří si jej předvolali kvůli loňské akci prostějovských armádních specialistů s celníky. O operaci, o které se neměl nikdo nepovolaný dozvědět, Ekonomický deník informoval v půlce prosince. Podle ministra obrany šlo jen o pouhé společné cvičení. Dokument, kterým Ekonomický deník disponuje ale dokládá pravý opak Metnarova tvrzení. Celníci vojáky povolali, aby jim v rámci takzvané součinnosti pomohli při „realizaci opatření týkající se sledování osob a věcí“. Aférou se bude zítra zabývat také sněmovní výbor pro bezpečnost. Vysvětlovat, o co šlo, by měla také ministryně financí Alena Schillerová a vedení Celní správy.

Číst

Další kontroverzní operace celníků. Do vyšetřování zahrnuli člověka, který nemá s prověřovanou trestnou činností nic společného. Chce Šlachta pro Babiše odhalit Šumana?

Toto je 3. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Ještě nebyl pořádně vyšetřen loňský skandál s nezákonným sledováním Celní správy, ke kterému zneužila armádní specialisty z Prostějova, a celníci už mají zaděláno na další obrovský průšvih. Do okruhu podezřelých z pokusu o obohacení se na plánované stamiliónové krádeži ve státním podniku Čepro zahrnula člověka, který s touto akcí nemá absolutně nic společného. Podle zdrojů Ekonomického deníku není vyloučeno, že onen uměle vyrobený podezřelý byl na základě požadavku Celní správy nezákonně odposloucháván.

Číst

Zneužití elitních vojáků Šlachtovými celníky k nezákonnému sledování. Někdo při vyšetřování lže

Toto je 4. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Fatální zjištění vycházejí najevo v případu zneužití vojáků z prostějovské 601. skupiny speciálních sil ke sledování Celní správy. Sledování distributorů padělaných cigaret inicioval náměstek celníků a šéf pátrání Robert Šlachta. Ekonomický deník objevil zásadní rozpory v informacích celníků a dozorující státní zástupkyně. V trestním spise bylo také zřejmě účelově opomenuto údobí, ve kterém k nezákonnému sledování došlo.

Číst

Žalobkyně i celníci zapřeli nezákonné sledování elitními vojáky. Případ začne od pátku řešit soud

Toto je 5. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Ve spise „není a nebyla žádost“ o sledování podezřelých, na kterém by se podíleli vojáci z 601. skupiny speciálních sil. V obžalobě k případu prodeje padělaných cigaret to tvrdí žalobkyně Jana Vítková. Její tvrzení je ale v přímém rozporu se zjištěními Ekonomického deníku. Oficiální místa se stále snaží velký problém se sledováním Celní správy, jehož se vloni v červnu mimo zákon účastnili z prostějovské armádní 601. skupiny speciálních sil, marginalizovat. Dokumenty, kterými Ekonomický deník disponuje, ale dokládají pravý opak. Celníci vojáky povolali, aby jim v rámci takzvané součinnosti pomohli při „realizaci opatření týkající se sledování osob a věcí“. Kauzu padělaných cigaret začne od pátku projednávat brněnský soud.

Číst

Šlachtovi celníci použili ke sledování vojenské specialisty z Prostějova. Někdo porušil zákon

Toto je 6. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Pátrací odbor Celní správy v červnu sledoval na Moravě několik lidí, podezřelých z organizátorství a řízení trestné činnosti. Ke sledování celníci použili vojáky z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. O takzvanou součinnost armádu požádal náměstek celníků Robert Šlachta, respektive jeho podřízený. Zákon to ovšem neumožňuje. Z ostré akce se pak na straně vojáků papírově stalo cvičení.

Číst

Zneužití moci v přímém přenosu? Inspekce pokryla nezákonné sledování celníků, ke kterému zneužili armádní specialisty z Prostějova

Toto je 7. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů prý Celní správa nezneužila armádní specialisty k nezákonnému sledování. Prý šlo jen o „pouhé“ pozorování. Celníci, kteří do ostré akce vloni v červnu nezákonně zapojili elitní vojáky z Prostějova, se ale zamotávají do svých tvrzení. Generální inspekce bezpečnostních sborů podezření z přečinu zneužití pravomocí úřední osoby a zneužití služební povinnosti vojáka ve formě návodu přesto v tichosti v půlce října odložila. Odůvodnění ale stoprocentně potvrdilo to, na co Ekonomický deník upozornil před necelým rokem: Někdo v Celní správě, a nebyl to jeden jediný člověk, rozhodl o nezákonném sledování obchodníků s padělanými cigaretami, na které si nezákonně vyžádal účast armády.

Číst

Šlachtův dopis potvrzuje nezákonnost akce celníků s vojáky

Toto je 8. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Dopis šéfa pátračů Celní správy Roberta Šlachty potvrzuje informace o loňském nezákonném sledování celníků, do kterého zapojila elitní vojáky z prostějovské 601. skupiny speciálních sil. Ti sledovali lidi podezřelé z obchodu s padělanými cigaretami. Ekonomický deník navíc zjistil, že po vypuknutí skandálu se celníci pokusili ze spisu svodku ze sledování vojáků vytáhnout. K probíhajícímu soudu se zatím výstupy ze zapojení vojáků nedostaly.

Číst

Šlachta se stane náměstkem v Celní správě. Byl jediným uchazečem

Toto je 9. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta se od listopadu stane náměstkem generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání, informovala ve středu mluvčí celníků Martina Kaňková. Šlachta uspěl ve výběrovém řízení, podle dřívějšího vyjádření Celní správy byl jediným uchazečem o funkci.

Číst

Šlachta popírá nabídku z celní správy: V pondělí jdu na pracák

Toto je 10. článek z celkem 17 v seriálu Celní správa

Bývalý ředitel protimafiánského ÚOOZ Robert Šlachta odmítl, že by mu byla nabídnuta pozice šéfa celní správy. Dle svých slov chce sice zůstat ve státní sféře, žádnou konkrétní nabídku ale zatím prý nedostal a v pondělí se chystá na pracovní úřad. Dle informací deníku ECHO24.cz by se ale právě celní správa mohla stát Šlachtovou cílovou destinací.

Číst